wtorek, 30 czerwca 2015

Hopeless Colleen Hoover – powieść, która zawładnie czytelnikiem od pierwszej do ostatniej strony.Dzięki Hopeless po raz pierwszy zetknęłam się z twórczością Colleen Hoover – amerykańskiej gospodyni domowej, która marzyła o tym, by zostać pisarką i swoje marzenia spełniła. Nie sądziłam, że powieść, kierowana dla młodego odbiorcy, może mną tak wstrząsnąć, ale czytając ją, byłam oczarowana kunsztem autorki oraz tym, w jaki sposób buduje napięcie. Bo czego można się spodziewać po książce dla młodzieży? Wiadomo, że w każdej z nich będzie wątek miłosny pomiędzy dwojgiem nastolatków i tego właśnie się spodziewałam. Jednak nie spodziewałam się, że autorka zdecyduje się wpleść w fabułę traumatyczne wydarzenia z życia młodej dziewczyny, które powalą czytelnika na kolana, kiedy doczyta powieść do samego końca. Wydarzenia tak traumatyczne, że bohaterka wyrzuca z pamięci wszystko, co jest związane z tym okropnym okresem w jej życiu – odrzuca nawet własną tożsamość.
Powieść Colleen Hoover zaczyna się zwyczajnie – jak każda inna powieść dla nastolatków. Poznajemy młodą bohaterkę, Sky, która, jak się okazuje, została w dzieciństwie adoptowana przez samotną kobietę. W trakcie lektury pierwszych stron odniosłam wrażenie, iż Sky była trzymana pod kloszem i ukrywana przed światem. Dziewczyna nie żyła jak inne nastolatki – nie chodziła do szkoły, gdyż uczyła się w domu, nie oglądała telewizji, gdyż nie miała nawet telewizora, nie miała komputera, czy komórki, co jest w tych czasach rzeczą wręcz niespotykaną. Sky w pewnym stopniu jest buntowniczką, która ubłagała w końcu matkę, że powinna chodzić do normalnego liceum i w tym momencie zaczyna się powieść, której początek jest bardzo przewidywalny.


Młoda dziewczyna mimo niecodziennego wychowania, zdążyła sobie wyrobić nieciekawą reputację – jakoś w tych sprawach jej matka nie była tak surowa i nieustępliwa, jak pod względem technologii. W szkole jest szykanowana i znajduje obraźliwe liściki. Odcina się od całej społeczności szkolnej poza jednym chłopcem, z którym znajduje wspólny język i zostają najlepsiejszymi przyjaciółmi na świecie.
Pewnego dnia Sky poznaje Holdera – chłopca, który gapi się na nią w supermarkecie, a potem biegnie za nią na parking i oznajmia, że chyba ją zna z dzieciństwa i bardzo długo jej szukał. Dziewczyna zostaje zmuszona, aby pokazać mu swoje dokumenty, gdzie wyraźnie jest napisane, iż nie jest osobą, której tej młodzieniec szuka. Chłopak nie pozostaje jej obojętny i coś ją do niego przyciąga. Po raz pierwszy w życiu Sky odczuwa jakieś emocje związane z płcią przeciwną, gdyż do tej pory, mimo swojej „reputacji” odpychała chłopców.
Życie toczy się dalej, młodzi zbliżają się do siebie, zaprzyjaźniają się i chociaż Holder wydaje się niestabilny emocjonalnie, jego obecność sprawia, że Sky poczuła motylki w brzuchu. Odkrywają siebie nawzajem i zakochują się w sobie. Niby nic niezwykłego, ale autorka wplata do fabuły retrospekcje z przeszłości Sky, których dziewczyna nie rozumie i nie zrozumie do czasu, aż nie odnajdzie swojego dawnego domu i nie stanie oko w oko z własną przeszłością i to właśnie Dean Holder sprawił, że jednego dnia jej życie przewróciło się do góry nogami.
Colleen Hoover podejmuje bardzo trudny temat. Z jednej strony jest to słodka miłość dwojga nastolatków, a z drugiej chorobliwa i wypaczona miłość ojca, który krzywdził własne dziecko. Ojca, który twierdzi, że kocha córkę nad życie, ale w swoim zepsuciu i poczuciu bezkarności, ranił ją i sprawiał jej ból. Ojca, który sprawił, że mała dziewczynka z radością uciekła od niego i dała się porwać zupełnie obcej jej kobiecie – kobiecie, która domyślała się prawdy, gdyż sama przeżyła to samo, co Sky i nie bacząc na grożące konsekwencje, jeśli zostanie złapana, pragnęła chronić dziewczynkę przed ojcem potworem.
Hopeless jest niecodzienną lekturą – jest odważna, porusza trudne tematy, a jednocześnie chwilami doprowadza do śmiechu. Jest to również książka, która porusza czytelnika do tego stopnia, iż nigdy nie zapomni o historii Sky, o jej walce, kiedy próbowała pogodzić się z przeszłością. Historii o próbie odzyskania własnej tożsamości. Nigdy nie zapomnę o postawie Holdera, który pomagał dziewczynie przejść przez to piekło, o jego miłości i oddaniu, jakże rzadko spotykanym u tak młodych ludzi.
Powieść Colleen Hover jest lekturą, która doprowadza czytelnika do łez, wzrusza i sprawia, że chce się więcej takich historii. Zakończenie jest wręcz szokujące.
Hopeless to idealna lektura dla wielbicieli jeszcze nowego gatunku New Adult, kierowanego dla młodych dorosłych. Idealna dla tych, którzy uwielbiają wzruszające historie. Polecam ją, gdyż naprawdę warto ją przeczytać!

Moja ocena 5,5/6

Autor: Colleen Hoover

Gatunek: New Adult

Wydawnictwo: Moondrive (Otwarte)

Liczba stron: 424

2 komentarze:

 1. Uwielbiam tą autorkę i każda jej książę biorę w ciemno :)
  http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak :) Czytałam "Losing Hope" i "Szukając Kopciuszka" - również mi się podobały. Muszę znaleźć trochę czasu i napisać kilka słów o nich :). Oczywiście, pozostałe powieści tej autorki, wpisuję na swoją listę "must read" :)

   Usuń