niedziela, 6 września 2015

# 21. „Drobne kłamstwa” Heather GudenkaufChciałabym dziś polecić Wam przeczytanie krótkiej historii Heather Gudenkauf – historii, będącej prequelem do dłuższej powieści, wprowadzającej czytelnika w realia życia pracownika społecznego. „Drobne kłamstwa”, bo właśnie o nich mówię, możecie za darmo pobrać ze strony virtualo.pl.
Główną bohaterką jest Ellen Moore, młoda kobieta, pracująca jako opiekun społeczny w Wydziale Służb Społecznych w Cedar City w stanie Iowa. Jej zadanie polega na pomaganiu rodzinom oraz na ratowaniu dzieci. Czasem zostaje wyrwana ze snu i jest wzywana w środku nocy. Kobieta jest do tego przyzwyczajona. Zresztą, jej rodzina również.
Pewnej nocy zostaje wezwana do szczególnego przypadku. W parku, obok pomnika Leto, bogini macierzyństwa, znaleziono zwłoki zamordowanej kobiety, obok której siedział przemarznięty chłopczyk. To ze względu na malucha poproszono Ellen o przybycie na miejsce zbrodni. Miała się nim zająć – zawieźć je na badania do szpitala oraz zatroszczyć się o znalezienie domu zastępczego.

Opiekunka społeczna jest zaniepokojona faktem, iż trzynaście lat wcześniej w tym samym miejscu znaleziono ciało innej kobiety. Czyżby to był tylko przypadek? A może to dzieło seryjnego mordercy i jeśli zagadka nie zostanie wyjaśniona, to kolejna kobieta straci życie, a dziecko matkę? Ellen pragnie uniknąć takiej ewentualności, angażuje się w rozwikłanie tej tajemnicy, współpracując z przyjacielem policjantem i naraża się na niebezpieczeństwo. Jednak rozwiązanie tej sprawy zaskakuje zarówno Ellen jak i funkcjonariusza policji, Joe.

„– Czy w takim razie powiesz Masonowi prawdę?
– Jeśli mnie zapyta, to owszem, powiem mu. – Spoglądam na Joego pytającym spojrzeniem. – Ty byś nie powiedział?”

O jakiej prawdzie mówi Ellen? Co będzie jej tak trudno przekazać małemu chłopcu, któremu zamordowano matkę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie, czytając „Drobne kłamstwa” Heather Gudenkauf. Lektura tej krótkiej opowieści pomoże Wam również zrozumieć, przed jakimi trudnymi wyborami czasem staje opiekun socjalny w kwestii prawdy.

„Choć bardzo chciałabym chronić moich podopiecznych przed prawdą, już na samym początku pracy nauczyłam się, że kłamstwa, małe czy duże, w końcu niszczą, a w najlepszym przypadku podkopują wiarę w świat.”

Mimo że jest to krótka nowelka, Haether Gudenkauf udało się doskonale wykreować postać głównej bohaterki. Szczególną uwagę zwróciła na to, aby podkreślić fakt, iż Ellen jest szczęśliwą mamą trójki wspaniałych dzieci i ma cudownego, wyrozumiałego męża. Z każdym kolejnym słowem czytamy, że kobieta wykonuje swoją pracę z ogromnym oddaniem, czasem nawet z poświęceniem, ale każdą wolną chwilę poświęca dzieciom i rodzinie, starając się, nie dać po sobie poznać jak trudna jest to praca. A musicie przyznać, że praca opiekuna socjalnego nie należy do najprzyjemniejszych. Jakże ciężko czyta się fragmenty dotyczące krzywdy małych, bezbronnych istot:

„(…) ojciec w alkoholowym ciągu może oznaczać poturbowane żebra, złamane kości. Dzieci bez opieki z dostępem do zapalniczek równają się poparzeniom trzeciego stopnia. Kłótnia małżeńska może się zakończyć ranami postrzałowymi albo kłutymi. Za każdym razem dzieci są głęboko dotknięte dramatem, którego były świadkami, a wyrwanie ich z życia, które znają, bez względu na to, jakie było dysfunkcyjne i niszczące, zawsze wprowadza je w stan zagubienia.”

„Drobne kłamstwa” czyta się szybko i przyjemnie, mimo trudnej tematyki. Autorka pisze prostym i przystępnym językiem. Nie wdaje się w niepotrzebne, zawiłe akty prawne, którymi mają się kierować pracownicy służb społecznych. Przedstawia fakty – czyny, które prowadzą do tragedii i działania opiekuna społecznego.
Polecam tę nowelkę wszystkim, którzy mają w planach przeczytanie „Małych cudów”. „Drobne kłamstwa” są doskonałym wprowadzeniem do tła tej wspaniałej powieści i pomogą nam zrozumieć jej sens i przesłanie.

Moja ocena: 4,5/6
Autor: Heather Gudenkauf
Gatunek: Nowela, opowiadanie
Wydawnictwo: Filia
Ilość stron: plik 385 KB
Data wydania: 13-05-2014
Nr ISBN: 978-83-8075-004-34 komentarze:

 1. Mam ochotę przeczytać tę książkę, zdecydowanie. Myślę, że z pewnością dość szybko by mnie wciągnęła.
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę polecam :) Zwłaszcza jeśli planujesz przeczytać "Małe cuda". Doskonale wprowadzi cię w przyszłe wydarzenia. Przeczytasz ją z całą pewnością bardzo szybko, gdyż jest to tylko krótka nowelka :)

   Usuń
 2. Książka zapowiada się świetnie! Mam nadzieję, że będę miała okazję przeczytać ;)

  http://czytanienaszymzyciem.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowelka jest wydana tylko w formie darmowego ebooka, więc warto skorzystać z okazji :)

   Usuń